Magyar kézifegyverek a II.világháborúban
2009.12.01. 20:18
A Király Pál által tervezett, a Danuvia gyárban készített fegyvert 1939-ben rendszeresítette a magyar hadsereg. Kevésbé volt igényes, mint pl. a hasonló német típusok, viszont ez megkönnyítette a gyártását. Jelentős előnye volt a nagy tűzgyorsaság, ez a rivális modelleknél előbbre helyezte. Ezen szempontokat vették figyelembe bevezetésekor. Érdekessége, hogy a tárat be lehetett hajtani. Egyes- és sorozatlövések leadására is alkalmas volt. Mivel az ejtőernyős fegyvernemnél sok volt a gond a hosszú fegyverrel, elkészült egy olyan, 39/A M jelű változat, amelynél az eredetileg egy darabból álló fatusát két részből készítették, hogy be lehessen hajtani azt. A két változatból egyenként és összesen is csak kevés készült, a gyártással rövidesen átálltak a 43 M modellre.
Űrméret: 9 mm Parabellum
Csőhossz: 500 mm
Teljes hossz: 1050 mm
Tömeg: 4,15 kg (üres tárral)
Tűzgyorsaság: 730 lövés/min
Torkolati sebesség: 450 m/s
Tár befogadóképessége: 40 töltény (szekrénytár)
A 39 M géppisztolyt át kellett tervezni, hogy nagyobb volumenben lehessen gyártani, emellett néhány hiányosságát is ki kellett küszöbölni. Ezek közül a legsürgetőbb a gyorsan kopó tár áttervezése volt. Sok más változtatást is bevezettek, ezek közül a leginkább szembeötlő a behajtható válltámasz. Az új fegyver 1942 őszére készült el, és a 43 M nevet kapta. Alkatrészellátási nehézségek miatt a termelés csak 1944 januárjában indult meg, de így is több készült belőle, mint elődjéből. A külföldi szakemberek is jól sikerült konstrukciónak tartják.
Űrméret: 9 mm Parabellum
Csőhossz: 425 mm
Teljes hossz: 953 mm (kihajtott válltámasszal)
Tömeg: 3,64 kg (üres tárral)
Tűzgyorsaság: 700 lövés/min
Torkolati sebesség: 450 m/s
Tár befogadóképessége: 40 töltény (szekrénytár)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek